2017. január 29., vasárnap
Somlói galuska
A recept a Moha Konyha blogról van.
Hozzávalók: (28 x 36 cm-es tepsiben sütöttem)
--- Sima piskótához:
3 egész tojás
15 dkg porcukor
3 evőkanál olaj
3 evőkanál víz
15 dkg finomliszt
1 kávéskanál sütőpor
--- Diós piskótához:
3 egész tojás
15 dkg porcukor
3 evőkanál olaj
3 evőkanál víz
10 dkg finomliszt
5 dkg darált dió
--- Kakaós piskótához:
3 egész tojás
15 dkg porcukor
3 evőkanál olaj
3 evőkanál víz
13 dkg finomliszt
2 dkg kakaópor
Mindhárom piskótánál először az egész tojásokat a cukorral robotgéppel habosra keverni, hozzáadni az olajat, vizet, majd kézi habverővel beleforgatni a sütőporos lisztet (diós lapnál a sütőporos liszthez keverni a diót, kakaósnál pedig a kakaót). Sütőpapírral bélelt tepsibe simítani, 180 fokra előmelegített sütőben kb. 12 perc alatt megsütni (nekem kicsit tovább sült, kb 15 percet).
--- A sziruphoz:
20 dkg kristálycukor
6 dl víz
2 narancs (zöldséghámozóval) vékonyan levágott héja
2 citrom (zöldséghámozóval) vékonyan levágott héja
1,5 dl rum
A vizet a cukorral és a többi hozzávalóval kb 3-4 perc alatt összefőzni. Kihűteni, majd leszűrni.
--- A vaníliakrémhez:
1,2 l tej
10 tojás sárgája (a fehérjéket ötösével lefagyasztottam, pont 2 adag Pavlova tortához jól jön)
5 jó púpos evőkanál finomliszt
25 dkg cukor (kristálycukrot tettem)
3 teáskanál vaníliaaroma
A tojássárgákat a cukorral ésa liszttel kikeverni, lassan hozzákeverni a tejet, majd közepes tűznél addig főzni, míg besűrűsödik. A végén kevertem hozzá a vaníliaaromát, majd hagytam kihűlni, közben néha megkevertem.
--- Az összeállításhoz:
20 dkg pirított, durvára vágott dió
20 dkg mazsola 1 dl rumban felfőzve és kihűtve
kevés baracklekvár
kakaópor
--- A csokiöntethez:
15 dkg étcsoki
10 dkg cukor (kristálycukrot tettem)
1 - 1,5 dl víz
0,5 dl rum
A vizet felmelegíteni a cukorral és a rummal, a tűzről levéve beletenni a csokit, kézi habverővel simára keverni. (A víz mennyisége attól függ, milyen sűrű öntetet szeretnénk - én 1,5 dl-t, vagy talán kicsit még többet is, tettem). Felhasználás előtt még jól átkevertem.
A süti összeállítása:
A tepsibe tettem a sima piskótalapot, megöntöztem a szirup 1/3-ával, rákentem a vaníliakrém felét, megszórtam a vágott dió felével és a mazsola felével, erre jött a kakaós piskótalap, szintén 1/3 sziruppal meglocsolni, rá a krém másik fele, megszórni a maradék dióval és a maradék mazsolával. Rátesszük a diós piskótalapot, meglocsolni a szirup maradék 1/3-ával. Vékonyan megkenni baracklekvárral, majd kis szűrő segítségével kakaóport szitálni a tetejére. Egy éjszakára hűtőbe tesszük.
Tálalásnál kanállal galuskákat szaggatni a tányérra, tejszínhabbal díszíteni és csokiöntettel meglocsolni.
2017. január 26., csütörtök
Túrófánk
Fánkszezon van, így ma ez a gyorsan elkészülő túrós fánk készült. A recpt már fent van a blogomon: itt.
Ma ezzel a házi narancsdzsemmel tálaltam.
2017. január 10., kedd
Ricottás kuglóf
A recept innen. Csak annyit változtattam, hogy több mazsolát tettem bele.
25 dkg margarín (vagy vaj)
15 dkg cukor (kristálycukrot tettem)
1 csomag vaníliáscukor
3 tojás
25 dkg ricotta (esetleg túró)
25 dkg simaliszt
1 csomag sütőpor
csipetnyi só
10 dkg mazsola kevés rumba beáztatva (az eredeti receptben 5 dkg szerepel)
1 citromreszelt héja.
A kuglófformát kivajazzuk, kilisztezzük.
A sütőt bekapcsoljuk 185 fokra.
A margarint a cukorral és a vaníliáscukorral habosra keverjük, hozzáadjuk egyenként a tojásokat, azokkal is habosra keverjük. Hozzáadjuk a ricottát, a sütőporral elkevert lisztet és a citromhéjat, végül a lecsepegtetett mazsolát. A masszát az előkészített formába kanalazzuk és az előmelegített sütőben kb 50 perc alatt megsütjük. Én 15 percet hagytam állni a formában, majd rácsra borítva hagytam teljesen kihűlni. Porcukorral meghintjük.
2017. január 6., péntek
Narancsos gyömbéres csirkecombok II.
Van már egy narancsos gyömbéres csirkecombrecept a blogomon, itt. Most egy kicsit másképp készült.
Hozzávalók:
8 csirkecomb
só
4 evőkanál nádcukor
4 narancs leve
2 dl fehérbor
2 púpos mokkáskanál gyömbérpor
egy üveg (házi) narancsdzsem (200 ml)
frissen őrölt bors
kevés olaj
A megmosott, szárazra törölt csirkecombokat besóztam.
Teflonserpenyőben kevés olajon mindkét oldalukon hirtelen megpirítottam (először a bőrös oldalukon), majd egy tepsibe raktam, bőrös felükkel felfelé, és bekentem mindegyiket narancsdzsemmel.
A teflonserpenyőben visszamaradt szafthoz adtam a nádcukrot, kissé megolvasztottam, majd felöntöttem a narancslével és a borral, hozzáadtam a gyömbérport. Egyet forraltam rajta, azután a combok köré öntöttem óvatosan, hogya lekvárt ne "mossam" le a húsokról. 190 fokos sütőben sütöttem kb, 70-80 percet, amíg szép pirosra sültek a combok (közben a vége felé gyakrabban meglocsoltam a levével.
Sárgarépás-kurkumás rizzsel és narancsos kínaikel salátával tálaltam.
Horgolt körmellény
Alize Cotton Gold fonalból horgoltam, 3,5-es horgolótűvel (azt hiszem jobb lett volna 4-es). Fonalszükséglet kb. 25 dkg .
2017. január 5., csütörtök
Túrós császármorzsa
A recept innen.
Hozzávalók:
50 dkg túró
4 tojás
3 evőkanál búzadara
1 púpos evőkanál simaliszt
3 evőkanál cukor
1 csomag vaníliáscukor
3 evőkanál tejföl
5 dkg vaj
1 citrom reszelt héja
+ a receptben nem szerepelt, de én tettem bele még kb. 1 marék mazsolát és 1 teáskanálnyi rumot is.
A tojássárgákat a vajjal ésa kétféle cukorral habosra kevertem. Hozzáadtam az áttört túrót, tejfölt, citromhéjat, búzadarát, lisztet és a rumot.
A fehérjékből csipetnyi sóval habot vertem. Óvatosan beleforgattam a túrós masszába, a mazsolával együtt.
Egy kivajazott kilisztezett tepsibe kentem, és 180 fokra előmelegített sütőben 15-20 percet sütöttem, majd kivettem, lapátkával kisebb darabokra vagdaltam, megforgattam és visszatolva a sütőbe szép aranybarnára sütöttem. Ha túl nagyok voltak a darabok, még kisebbekre vágtam a lapátkával sütés után.
Porcukorral meghintve, baracklekvárral, vagy szilvaöntettel tálaljuk.
2017. január 4., szerda
Ragacsos ketchupos csirkeszárnyak
A recept innen.
Hozzávalók:
kb. 1,5 kg csirkeszárny (nekem 1,2 kg volt)
só
A páchoz:
3 dl ketchup (én csípőset használok)
3 duci gerezd fokhagyma
2 teáskanál méz
fél teáskanál szárított oregano
fél teáskanál szárított bazsalikom
fél deci vodka vagy sör (nekem most nem volt itthon így 3 evőkanál whisky-t tettem helyette)
kevés frissen őrölt bors
kevés csili
--- megj.: az eredeti recept ír még pici sót a pácba, én nem tettem, mert a csirkeszárnyakat a pácolás előtt megsóztam.
A megmosott csirkeszárnyakat megsóztam.
A pác hozzávalói összekevertem, és beleforgattam az előkészített szárnyakat. Folpack fóliával szorosan letakartam, és hűtőben hagytam pácolódni minimum 2 órát, de lehet akár egész éjjel is.
Utána sütőpapíros tepsire raktam, 200 fokos sütőben kb. fél órát sütöttem (nem lefedve), majd megforgattam a szárnyakat és szép pirosra sütöttem.
Krumplipürével tálaltam.
| sütés előtt |
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)
